Steaua câștigă cu mare noroc partida cu Energia

0
346

rodrigo salinas steauaFără victorie în meciurile din 2015, Steaua a spart gheața luni seară, în partida cu Energia, 29-28. Finalul meciului a fost dramatic, Juverdianu marcând golul victoriei cu cinci secunde înainte de final, pe contraatac. Partida se putea termina însă la egalitate, pentru că în timpul rămas gorjenii au aruncat la poartă, de la centru, prin Stoica, dar mingea trecută printre picioarele lui Laufceac a lovit bara.

Au fost două reprize total diferite, pentru că Steaua a fost mai bună în prima repriză, iar Energia în a doua. S-a mers cap la cap în primele 25 de minute, după care gazdele au înscris de trei ori consecutiv și a intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri, 15-11. Doar că jocul elevilor lui Mazilu a suferit enorm în partea a doua și gorjenii, cu Acatrinei de neoprit, au revenit rapid în meci. Energia a egalat în minutul 38 prin interul dreapta adus de la Suceava și tot el a adus echipa în avantaj, cu zece minute înainte de final (23-24). Finalul a fost nebun, cu Steaua revenind la conducere și cu formația din Târgu Jiu venind mereu din urmă. La 28-28 Antonaru a apărat o aruncare de la șapte metri, executată de Georgescu, dar colegii săi n-au găsit drumul către gol. Acatrinei a aruncat în blocaj și Juverdianu, pe contraatac, a înscris ultimul gol al meciului, însă n-a fost ultimul eveniment notabil al partidei. Stoica a aruncat de la centrul terenului, dar mingea a lovit bara din dreapta a porții, după ce în prealabil trecuse printre picioarele lui Laufceac. 29-28 la final, un succes norocos pentru Steaua, dar trei puncte imense pentru roș-albaștri.

CSA Steaua Alexandrion București-Energia Pandurii Tg. Jiu 29-28 (15-11)
CSA Steaua Alexandrion București: Țenghea, Laufceac (portari), Georgescu 8 goluri, Juverdianu 4, Pîrîianu 4, Salinas 4, Nistor 3, Corzo 1, Vancea 1, Arsene, Szoke, Ștefan
Energia Pandurii Tg. Jiu: Antonaru, Șelaru (portari), Acatrinei 14 goluri, Kekezovic 6, Dragnea 3, Sifre 3, Stoica 2, Popescu 1, Stankevicius 1, Ilieș, Enache, Rodrigues
Aruncări de la 7m: 7/4, respectiv 3/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.
Cartonaș roșu: Dragnea (trei eliminări)