Steaua ajunge la patru victorii consecutive în campionat, Suceava câștigă dramatic meciul cu Bacău!

0
1296

Penultima etapă a turului Ligii Zimbrilor a programat sâmbătă seară două partide din care gazdele au ieșit învingătoare. Pentru prima oară în acest sezon, vicecampioana României a legat patru victorii în campionat, după 31-26 cu HC Buzău, în timp ce Suceava a învins în ultimele secunde pe Bacău, 24-23.

În ciuda a 30 de minute modeste, Steaua a reușit să treacă de HC Buzău cu 31-26 și să bifeze cel de-al șaptelea succes din acest sezon al Ligii Zimbrilor. Vicecampioana a rezolvat întâlnirea în partea a doua, s-a desprins inclusiv la nouă goluri în finalul întâlnirii, iar oaspeții au reușit să se apropie pe tabelă în ultimele cinci minute. Cu acest succes, Steaua urcă pe locul 4, la două puncte de podium.

Fără trei jucători importanți, Burlacu, Olariu și Lackovic, toți accidentați, CSU Suceava a învins pe Bacău, 24-23, și ajunge la trei victorii la rând în campionat, dar și la șase puncte de locul 8, care asigură prezența în play-off. Disputa de la Suceava a fost una dramatică, deoarece deși gazdele au condus în permanență pe tabelă, băcăuanii au revenit și putea scoate un punct. Tîrzioru, cel mai bun marcator al partidei, alături de Ciubotariu, a adus victoria sucevenilor, cu un gol înscris în secundele de final.

Etapa se încheie luni, la Călărași, unde Dunărea primește vizita campioanei Dinamo București. Rezultatele înregistrate (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: