Steaua a câștigat sezonul regular! Sferturile play-off-ului se decid în ultima etapă!

0
2533

CSA Steaua București și-a adjudecat matematic prima poziție la finalul sezonului regular, după victoria de joi, de la Focșani, 28-26. Lupta rămâne deschisă de la locurile 2-8, astfel că și sferturile se vor stabili în ultima etapă, la mijlocul lui aprilie.

Singura certitudine e ca Steaua a terminat sezonul regular pe prima poziție, indiferent de rezultatul meciului cu Constanța, din ultima etapă. Liderul s-a impus la Focșani, 28-26, dar nu fără emoții.

Unul din cele mai importante meciuri ale etapei a avut loc la Suceava, unde echipa lui Adi Chiruț nu avea voie să piardă pentru a spera în continuare la poziția a opta. Sucevenii au scos un egal cu Dunărea Călărași după ce au fost conduși aproape în permanență, într-un meci în care oaspeții au văzut zece eliminări și din minutul 41 au rămas fără un pivot de meserie, Lazovic și Gurkovsky primind cartonașul roșu. Cu acest punct, Suceava rămâne în cursa pentru locul opt și poate prinde play-off-ul într-un singur scenariu: câștigă la Vaslui în ultima etapă, iar Minaur pierde cu Timișoara, pe teren propriu.

Alte trei partide disputate joi nu au avut istoric. CSM București a obținut cea mai categorică victorie a sezonului, 41-26 cu Minaur, Poli Timișoara a trecut ușor de CSM Făgăraș, 27-20, iar HCDS Constanța a învins pe Vaslui cu 36-28.