Se văd sferturile !

0
828

viborg-baia mare 14-15HCM Baia Mare a făcut un pas uriaș către sferturile de finală ale Ligii Campionilor după succesul categoric de pe teren propriu și are o șansă imensă de a termina pe poziția a treia a clasamentului în urma victoriei lui Viborg la Metz.

HCM Baia Mare a făcut poate cel mai bun joc de pe teren propriu din acest sezon european în fața unei formații ce a pust destule probleme în meciul tur. După un start fulminant, 6-1, Savehof a revenit și a egalat, dar a fost un foc de paie. Campioana s-a desprins până la pauză la șase goluri, 18-12, iar în repriza a doua demonstrația de forță a continuat. HCM s-a impus cu 34-24 și are o șansă importantă de a termina pe locul al treilea al clasamentului.

HCM Baia Mare-IK Savehof 34-24 (18-12)
HCM Baia Mare: Buceschi 11 goluri, Do Nascimento 5, Ardean-Elisei 4, Davydenko 3, Gjeorgjievska 3, Herrem 3, Tătar 2, Abbingh 1, Marin 1, Nechita 1
IK Savehof: Oden 8 goluri, Alm 7, Eriksson 3, Dafe 2, Enhoring 2, Karlsson 1, Tegstedt 1
Aruncări de la 7m: 8/5, respectiv 6/6
Eliminări: 7 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.