SCM Craiova a învins pe HCM Rm. Vâlcea

0
508

craiova-valcea 14-15Echipa de handbal feminin SCM Craiova a obținut o nouă victorie în campionat, 24-18 cu HCM Râmnicu Vâlcea, într-un meci din etapa a treia a Ligii Naționale.

Vâlcea a început mai bine jocul și a condus cu 3-1 în minutul 6 al întâlnirii, însă craiovencele au egalat rapid și au trecut în avantaj 6-4 la mijlocul primei reprize. Cu Aneta Pîrvuț, fără greșală de la linia de pedeapsă și Ane Eidem imperială pe pătrundere, gazdele care s-au desprins ușor la patru lungimi în fața vâlcencelor, 15-11 înainte de odihnă. Craiova se desprinde la începutul actului secund la șapte goluri, 18-11, dar Vâlcea nu și-a spus ultimul cuvânt. Profitând și de relaxarea alb-albastrelor, elevele lui Dumitru Muși revin în meci și scorul se strânge, 18-16. După o secetă de 10 minute Tănăsie marchează din faza a doua și aduce liniștea în tabăra craioveană. Încurajate frenetic de cei peste 2000 de spectatori prezenți în Sala Polivalentă, fetele lui Roșca nu mai greșesc, iar Ionica Munteanu închide poarta, pentru un 24-18 la finalul jocului.

SCM CRAIOVA – HCM RM. VÂLCEA 24-18 (15-11)
SCM Craiova: Pîrvuț 6, Eidem 4, Apipie 4, Tănăsie 3, Lazarin 3, Zamfirescu 2, Ianași 1, Amariei 1
HCM Rm. Vâlcea: Luca 5, Ilina 5, Semedo 4, Bădiță 2, Cherescu 1, Adespii 1