România și-a luat revanșa cu Spania: 21-20, în al doilea amical!

0
1069

Naționala feminină de handbal a României și-a luat revanșa în fața echipei Spaniei, pe care a învins-o cu scorul de 21-20 (11-8), duminică, într-un meci amical disputat în Sala Dinamo din București.

Spania a început mai bine partida de duminică și a condus cu 3-0 (min. 7), 4-1 (9), 5-2 (12) și 6-3 (18), dar tricolorele au avut o revenire remarcabilă, concretizată prin patru goluri consecutive, 7-6 (24). România a reușit desprinderea la 10-7 (29), iar la pauză a condus cu 11-8 (30).

După pauză, ibericele s-au apropiat la un singur gol, dar România a găsit resurse să se desprindă din nou, 14-11 (37), 16-13 (41), iar apoi a ajuns și la un avans de patru goluri, 18-14 (43), 19-15 (49) și 20-16 (50). Cu un plus de agresivitate, Spania a reușit să se apropie la un singur gol, 20-19 (56). România a marcat din nou, după o pauză de 9 minute, prin Chiper, gol care s-a dovedit a fi cel al victoriei (21-19, 59). Spania a marcat și ea (21-20) și a avut ultimul atac, însă România s-a apărat excelent și a obținut victoria.

Au evoluat echipele:
România: Denisa Dedu, Yulyia Dumanska — Aneta Udriștioiu, Bianca Tiron (3 goluri), Florentina Craiu, Ana Maria Dragut, Crina Pintea (3), Andreea Pricopi (2), Andreea Chiricuță (3), Gabriela Perianu (1), Cristina Laslo, Laura Popa (3), Mădălina Zamfirescu, Laura Chiper (6). Selecționer: Ambros Martin.
Spania: Silvia Navarro Gimenez, Mercedes Castellanos Soanez — Carmen Martin Berenguer (6), Esther Arbojeria Arantazzistroke, Macarena Aguilar Diaz (4), Laura Hernandez Selva, Elisabet Chavez Hernandez, Maitane Etcheverria Martinez, Amaia Gonzalez de Garibay Barba (2), Lara Gonzalez Ortega (1), Mireya Gonzalez Alvarez (1), Alicia Fernandez Fraga, Judith Sans Serra, Irene Espinola Perez (1), Alexandrina Cabral Barbosa (5), Kaba Gassama Cissokho. Antrenor: Carlos Viver.
Au arbitrat Bogdan Stark și Romeo Ștefan.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)