Revenire de senzație a Timișoarei în partida cu Constanța! Bacăul s-a deplasat la Sfântu Gheorghe, dar a pierdut partida cu Suceava, Turda a învins pe Buzău

1
632

Primele meciuri de sâmbătă au fost extrem de spectaculoase. CSM Bacău, ajunsă la Sfântu Gheorghe în cele din urmă, a pierdut în fața Sucevei într-un meci pe muchie de cuțit, în timp ce Poli Timișoara a revenit de la -9 și a câștigat întâlnirea cu Constanța!

Poli Timișoara a provocat Constanței prima înfrângere în Liga Zimbrilor, 25-23, după un meci pe care elevii lui Djordje Cirkovic l-au avut în buzunar. Prima repriză a fost clar a Constanței, Poli a evoluat foarte slab în plan ofensiv, iar greșelile și ratările au fost transformate rapid în contraatacuri finalizate de către dobrogeni. S-a ajuns astfel la un +9 poate nesperat, la pauză s-a intrat cu 16-9 în favoarea Constanței și nimic nu avea să prevestească ceea ce avea să se întâmple în partea a doua.

Poli n-a avut nimic de pierdut, a evoluat mult mai dezinvolt, în timp ce Djordje Cirkovic a încercat să-și odihnească din piesele de bază. Oarecum, până în minutul 49, Constanța a fost în control, a condus cu 23-17, însă finish-ul bănățenilor a fost fantastic. Poli nu a mai primit gol, a fructificat aproape toate atacurile de care a beneficiat și a câștigat la final, poate nesperat.

CSM Bacău a ajuns la Sfântu Gheorghe în efectiv redus, dar chiar și așa putea să învingă pe CSU Suceava. A fost un meci echilibrat, s-a mers cap la cap pe întreaga durata a meciului, iar diferența maximă a fost de trei goluri. Totuși, Bacăul a avut prima șansă la victorie, a condus cu 25-23 în minutul 51 și a avut atacul pentru a merge la +3, însă nu a fructificat această oportunitate. Suceava a recuperat, a trecut în avantaj în minutul 58, 30-29, și s-a impus cu 32-30 la finalul celor 60 de minute.

Potaissa Turda a învins pe HC Buzău cu 34-30, după un meci cu o primă repriză foarte alertă. Au fost 30 de minute cu garda jos, spectaculoasă, în care buzoienii au avut +3, iar ardelenii au venit din urmă pentru a intra la cabine cu 19-17. Partea a doua a aparținut Turzii, Șelaru și-a ajutat echipa dintre buturi, iar Potaissa a obținut la final un succes meritat.

Partida dintre CSM Reșița și CSM Făgăraș a fost mutată la ora 19:15. Dusan Trifkovic și-a efectuat testul PCR, după ce s-a simțit rău, s-a așteptat rezultatul, iar din fericire acesta este negativ.