Repetiții reușite pentru Vâlcea și CSM București

0
601

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au câștigat meciurile disputate marți, cu ”U” Cluj și Dunărea Brăila, dinaintea duelurilor foarte importante cu Savehof și Metz din Liga Campionilor.

Vâlcea a învins pe ”U” Cluj, 34-26, deși a început mai greu partida de pe teren propriu. Florin Pera nu a avut-o la dispoziție în acest meci pe Marta Lopez, iar în lipsa acesteia Alexandra Badea a fost golghetera partidei, cu opt reușite. Vâlcea întâlnește sâmbătă pe Savehof, iar o victorie o califică matematic în sferturile Ligii.

Rezultatele etapei a 17-a (click pe scor pentru marcatoare):

Tot marți, CSM București a câștigat la Brăila, 33-23, însă scorul este mult mai drastic decât realitatea din teren. Brăila a pus probleme vicecampioanei 45 de minute, 22-23, însă a cedat complet în finalul întâlnirii, reușind să mai marcheze doar un gol. Cristina Neagu își continuă forma bună, liderul CSM-ului și al naționalei marcând de nouă ori în disputa cu Brăila.