Repetiție reușită înaintea duelului decisiv cu Viborg

0
489

makeeva baia mareHCM Baia Mare a câștigat categoric partida de pe teren propriu cu Dunărea Brăila, scor 41-20, ultima înaintea duelului decisiv în vederea calificării în sferturile Ligii Campionilor, cu Viborg, de la finalul săptămânii.

Începutul meciului a fost însă slab pentru campioane, iar Tone Tiselj a cerut time-out în minutul 9, la scorul de 5-6. Muștruluite serios de sloven, băimărencele și-au revenit și și-au ridicat nivelul jocului, iar rezultatul s-a văzut pe tabelă. Până la pauză, HCM a dus scorul la 23-13, pentru ca scorul să capete proporții în partea a doua, diferența de la final fiind de 21 de goluri. Pentru maramureșence a fost ultimul meci înaintea partidei cu Viborg, din Liga Campionilor, decisiv pentru calificarea în sferturi.

HCM Baia Mare-HC Dunărea Brăila 41-20 (23-13)
HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu (portari), Makeeva 8 goluri, Herrem 7, Do Nascimento 6, Lobach 4, Marin 4, Szucs 3, Abbingh 3, Davydenko 3, Nechita 2, Ardean-Elisei 1, Pîrvuț
HC Dunărea Brăila: Stan, Dobre (portari), Perianu 7 goluri, Moldovan 4 (1 din 7m), Czeczi 3 (2 din 7m), Gheorghe 2, Boldyreva 1, Marchidanu 1, Horjea 1 (din 7m), Ganichkina 1 (din 7m), Safta, Irimia, Eșanu
Aruncări de la 7m: 1/0, respectiv 8/5
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.