Rapid obține o victorie importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, la Slobozia! CSM Slatina a învins pe ”U” Cluj

0
554

Sâmbătă au avut loc ultimele două partide din etapa a 19-a a Ligii Florilor, ce au implicat ultimele patru clasate. Rapid București a câștigat la Slobozia, 18-16, iar Slatina a învins pe ”U” Cluj, 31-27.

Capul de afiș a fost disputa de la Slobozia, unde Rapid București a câștigat cu 18-16 și a obținut o victorie ce poate fi decisivă în lupta pentru evitarea retrogradării. A fost un meci în care presiunea rezultatului și-a pus amprenta și au puține reușite, de ambele părți. S-au evidențiat portarii celor două echipe, dar și Jasna Boljevic, care a marcat în final goluri extrem de importante pentru Rapid. Mai trebuie remarcat că în minutul 48 Slobozia conducea cu 16-15! Rapid are 9 puncte în clasament, trei mai multe decât Slobozia, dar și avantajul rezultatelor directe.

CSM Slatina a trecut de ”U” Cluj, 31-27, și a ajuns la șase victorii în acest sezon. A fost o partidă în care Oana Chitacu a marcat de zece ori pentru gazde și în care Slatina a condus în permanență începând cu minutul 8. ”U” Cluj rămâne cu patru puncte în clasament, iar pentru evitarea locului 13 pare să se dea între echipa lui Alin Bondar și Unirea Slobozia.