Ramona Farcău aduce victoria Brăilei

0
380

ramona Farcau-Dunarea-BrailaDunărea Brăila a bifat al 11-lea succes stagional duminică dimineață, pe teren propriu, 33-28 în fața celor de la Cetate Deva. Ramona Farcău a fost decisivă pentru gazde, marcând de 16 ori în poarta hunedorencelor.

Dunărea Brăila a fost în control în permanență, chiar dacă desprinderea decisivă s-a făcut abia în finalul meciului. De la Deva a absentat din nou Carmen Cartaș, însă locul său a fost suplinit cu brio de Cristina Malac, autoare a zece goluri.

La pauză, Brăila conducea cu 14-12, pentru ca la opt minute de la reluare Cetate să restabilească egalitatea, la 17. A fost însă ultimul moment în care Deva a pus probleme gazdelor, care au accelerat din nou și, în final, s-au desprins la cinci goluri, 33-28. Cu acest succes, Dunărea Brăila ajunge la 33 de puncte și, ajungând la două puncte de HCM Roman, ocupanta locului cinci.

Dunărea Brăila-Cetate Deva 33-28 (14-12)
Dunărea Brăila: Farcău 16 goluri, Perianu 7, Moldovan 5, Irimia 2, Marchidanu 1, Brot 1, Horjea 1
Cetate Deva: Malac 10 goluri, Ani-Senocico 6, Simion 6, Krnic 3, Rusu 2, Toth 1
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 4/3
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

sursă foto: infobraila.ro