Primele victorii pentru Minaur și Cisnădie

0
698

Minaur Baia Mare și Măgura Cisnădie, adversare în prima rundă, au obținut primele victorii din noul sezon competițional. Băimărencele au câștigat la Cluj, 23-21 (10-7), în timp ce sibiencele au trecut de Slobozia, 33-22 (15-10).

Dacă disputa de la Cisnădie a curs într-un singur sens, gazdele conducând de la început și până la final, meciul de la Cluj a fost mult mai disputat. Universitatea a condus doar în debut, 4-2 și 5-4, apoi Minaur a trecut la conducere și s-a desprins până la pauză la 10-7. Clujul a alergat în permanență după adversar, a egalat la 12, însă a cedat din nou teren. Shteriova a dus scorul la 22-18 în minutul 55, pentru ca ”U” să se apropie la un gol după reușitele lui Chintoan, Lazăr și Gandulfo, cu două minute înainte de final. Tot în același minut 58 Cîrstea a înscris pentru 23-21 în ceea ce avea să fie și ultimul gol al întâlnirii, iar Baia Mare se impune a cincea oară consecutiv la Cluj.

De remarcat și cele 14 goluri marcate de Ada Moldovan în disputa Cisnădie-Slobozia.