Prima victorie a lui Constantin Ştefan în noul mandat al său la Dinamo

0
477

dinamo-vaslui 14-15Dinamo Bucureşti a obţinut prima victorie cu Constantin Ştefan pe banca tehnică, 27-26 cu HC Vaslui, într-o partidă în care au revenit de la minus patru pe tabelă.

În căutare de puncte, cele două echipe au oferit un meci interesant, cu multe răsturnări de scor.

Prima repriză a fost echilibrată, în care Dinamo a controlat ostilităţile în primele 25 de minute, dar pe care oaspeţii au terminat-o în avantaj, fiind mai exacţi în finalul reprizei. În partea a doua, moldovenii au pus stăpânire pe joc, au reuşit să se desprindă la patru lungimi în minutul 46, dar au cedat în ultimul sfert de oră. Introduşi pe teren de Constantin Ştefan, Fuică şi Sandrk au fost providenţiali pentru dinamovişti. Croatul a egalat la 25 cu patru minute şi jumătate înaintea finalului şi compatriotul său Vrankovic a readus pe Dinamo în avantaj. Oaspeţii au avut şansa de a egala, însă Fuică l-a blocat pe Gabriel Bujor, iar Soare a nimerit transversala de pe şase metri, astfel că dinamoviştii pun mâna pe trei puncte importante.

Dinamo Bucureşti-HC Vaslui 27-26 (12-13)
Dinamo Bucureşti: Asoltanei 7 goluri, Sandrk 5, Mironescu 4, Chiruţ 3, Mocanu 3, Vrankovic 3, Diaw 2
HC Vaslui: M. Bujor 10 goluri, Soare 3, G. Bujor 3, Ragea 2, Ţuţu 2, Roşu 2, Hagiu 2, Bejinariu 1, S. Ignat 1
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 8/7
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.