Poli Timișoara, succes în derby-ul Banatului! Vaslui și Suceava au remizat, Dinamo n-a avut emoții cu HC Buzău

0
454

Trei partide din etapa cu numărul șase a Ligii Zimbrilor au avut loc până acum astăzi. În cel mai echilibrat duel al zilei, CSM Vaslui și CSU Suceava au terminat la egalitate, 27-27.

Ziua a fost deschisă de disputa dintre Vaslui și Suceava. A fost o partidă cu două reprize total opuse, prima controlată de suceveni, iar a doua care a aparținut băieților lui Alin Bondar. Suceava a avut 14-12 la pauză, în condițiile în care Ștefan Grigoraș a fost imbatabil în multe momente, dar a avut și +4 pe parcursul primelor 30 de minute. Situația s-a echilibrat rapid, vasluienii au revenit în meci încă din primele minute și s-au desprins apoi la 25-20 pe tabelă. Suceava a revenit, a egalat pe final la 26 prin Kobzii, însă Popa a făcut la atacul următor 27-26 pentru Vaslui. Tot Kobzii a restabilit egalitatea, iar în cele patru secunde rămase de disputat până la final nu s-a mai întâmplat nimic.

Poli Timișoara a trecut de CSM Reșița cu 27-23, după un meci în care a fost aproape în control total. Reșița l-a pierdut însă pe Alexandru Vulpe pe finalul primei părți, accidentat grav la genunchi, iar Bojan Butulja a fost nevoit să improvizeze pe atac, la nivelul liniei de nouă metri. Timișoara s-a desprins la 24-18 în minutul 51 și și-a asigurat astfel victoria în derby-ul Banatului.

Dinamo București n-a avut emoții cu HC Buzău, pe care a învins-o cu 35-26. A fost un meci însă în care Pero Milosevic a odihnit cinci piese de bază, Babasafari, Vuk Milosevic, Esteki, Mironescu și Dumitrana, în timp ce Renaud a evoluat puțin.