Poli rămâne în cursa pentru play-off, Steaua se îndreaptă către play-out

1
507

poli 14-15Poli Timișoara încă mai speră la locul opt după victoria de luni seară, din capitală, 32-24 de pe terenul Stelei. Bănățenii au dominat meciul de la București, obținând un succes absolut meritat.

Timișorenii au găsit cu mare ușurință drumul către poarta adversă, marcând de nenumărate ori de pe semicerc, lider la acest capitol fiind pivotul Ghiță Irimescu. Poli a avut în permanență un avantaj de două goluri în primele 30 de minute, intrând la cabine cu scorul de 15-13, un ecart ce s-a mărit imediat de la reluare.

Steaua a greșit din ce în ce mai mult și a rămas și fără unul din principalii jucători, Rodrigo Salinas, accidentat la glezna dreaptă în minutul 41, la scorul de 17-20. Din acel moment Poli și-a început desprinderea, ajungând la cinci goluri peste adversari în minutul 47, 24-19, asigurându-și un final liniștit de meci. Mai mult, scorul a căpătat proporții, iar Fenici și compania se impun cu 32-24, un succes categoric, dar meritat. Cu cele trei puncte obținute, Poli speră în continuare la play-off, în timp ce Steaua se îndreaptă spre play-out.

CSA Steaua Alexandrion București-CH Poli Timișoara 24-32 (13-15)
CSA Steaua: Țenghea, Laufceac (portari), Rudovic 7 goluri, Corzo 5, Salinas 5 (3 din 7m), Georgescu 2, Hrimiuc 1, Nistor 1, Arsene 1, Dumitrache 1, Szoke 1, Ștefan, Macovei, Vancea
Poli Timișoara: Stănescu, Daskaloski (portari), Irimescu 12 goluri (6 din 7m), Grigoraș 6, Timofte 5, Fenici 4, Kaftin 2, Halcă 2, Santeiu 1, Chikovani, Ursu, Szentpeteri, Ciubotariu
Aruncări de la 7m: 3/3, respectiv 8/6
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.