Pas important spre sferturile Cupei Challenge făcut de Turda!

0
1493

AHC Potaissa Turda a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, sâmbătă, după ce a învins în deplasare echipa luxemburgheză Handball Esch cu scorul de 31-27 (14-13), în prima manșă a optimilor.

Primele zece minute au fost echilibrate, dar apoi gazdele s-au desprins la două goluri, 6-4, 7-5, iar în minutul 16 au condus ultima oară, cu 8-7. Potaissa a punctat de patru ori la rând și a trecut la cârma jocului (8-11). Formația turdeană a condus chiar la cinci goluri, 14-9, dar avantajul la pauză a fost minim, 14-13 în favoarea sa.

Potaissa s-a menținut la conducere și în repriza secundă, în minutul 44 având 20-19, după care a punctat de trei ori la rând și s-a desprins (23-19), apoi a avut 26-21, câștigând cu 31-27.

Pentru echipa antrenată de Horațiu Gal au marcat Georgică Cîntec 6 goluri, Dragoș Iancu 3, Roland Thalmaier 5, Roman Zacaciurin 2, Răzvan Pavel 2, Cristian Adomnicăi 8, Radu Alexandru Lazăr 2, Silvian Vasile Amihăesi 2.

Golurile echipei gazdă au fost înscrise de Tom Krier 1 gol, Max Kohl 1, Enes Agovic 1, Dany Scholten 3, Sacha Pulli 3, Christian Bock 6, Alexandros Vasilakis 5, Luca Tomassini 5, Mario Jelinic 1, Tom Quintus 1.

Au arbitrat italienii Marco Di Domenico și Lorenzo Fornasier, iar delegat EHF a fost turcul Kenan Sivrikaya.

Returul va avea loc pe 19 februarie, la Turda.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)