Pas greșit făcut de CSM București, pe teren propriu: remiză cu HC Buzău!

0
706

CSM București a pierdut două puncte importante în cursa pentru locurile fruntașe, după doar 24-24 (12-13) cu HC Buzău, luni seară, pe teren propriu. Buzoienii puteau chiar pleca cu toate punctele de la București, dar s-au văzut egalați cu câteva secunde înainte de final.

Deși CSM București pleca cu prima șansă în disputa cu Buzău, lucrurile nu au stat deloc așa pe teren. Buzoienii au făcut un joc bun, în timp ce gazdele nu s-au aflat la nivelul obișnuit, astfel că a fost loc de surpriză în Sala Rapid. A fost un meci echilibrat pe toata durata celor 60 de minute, chiar dacă în minutul 57 CSM București părea că se apropie de victorie, după ce Chike Onyejekwe marca pentru 23-21. Andrei Grasu a readus egalitatea, cu două goluri într-un minut, pentru ca Liviu Mironescu să intercepteze repunerea gazdelor și să ducă în avantaj pe Buzău, 24-23. Henrique Teixeira a marcat din aruncare de la șapte metri, cu cinci secunde rămase din meci, Eliodor Voica a cerut timeout, dar buzoienii nu au reușit să finalizeze ultimul atac.

CSM București ratează șansa de a trece peste Steaua în clasament și are 33 de puncte acum, în timp ce HC Buzău se apropie la cinci lungimi de CSM Bacău.