Odorheiul continuă parcursul fără greșeală de pe teren propriu

0
322

szkc_poli_szasz_20140221HC Odorhei a rămas și după duelul cu Poli Timișoara singura formație din Liga Națională neînvinsă pe teren propriu. Echipa lui Vlad Caba s-a impus cu 29-26 (16-16), însă succesul s-a conturat în ultimul sfert de oră.

În prima repriză, Timișoara, la debutul lui Pero Milosevic pe banca tehnică, s-a ținut bine pe terenul ocupantei locului secund înaintea acestei runde. Odorheiul a avut însă un debut bun de meci, conducând cu 8-5 după primele 11 minute ale întâlnirii, dar bănățenii au ripostat și chiar au avut la rândul lor un avantaj de două goluri (11-13 și 13-15). Până la pauză disputa s-a echilibrat, iar cel care a stabilit scorul primei reprize a fost Rusia, cu zece secunde înainte de finalul ei: 16-16.

Partida a fost echilibrată încă 15 minute din repriza a doua, după care Odorheiul s-a desprins, profitând de inexactitățile oaspeților de pe faza ofensivă. De la 22-21, gazdele au dus scorul la 26-22, iar din acel moment Poli a alergat în zadar după egalare. Elevii lui Vlad Caba câștigă cu 29-26 și rămân la un punct în urma liderului, în timp ce Timișoara se află tot mai departe de play-off.

HC Odorhei-Poli Timișoara 29-26 (16-16)
HC Odorhei: Mihalcea 7 goluri, Rusia 5, Kuzmanoski 5, Szasz 4, Onyejekwe 4, Majnov 2, Stoilov 1, Ramba 1
Poli Timișoara: Fenici 5 goluri, Timofte 5, Grigoraș 4, Chikovani 4, Kaftin 4, Irimescu 2, Leordean 1, Ciubotariu 1
Aruncări de la 7m: 3/3, respectiv 6/5
Eliminări: 10 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.