Odorheiul a stricat sărbătoarea Vasluiului

0
295

andrei mihalcea_20140527HC Vaslui a evoluat din nou după 15 ani în Liga Națională, dar cei prezenți la sală n-au avut motive de bucurie. HC Odorhei a stricat sărbătoarea gazdelor, impunându-se cu 28-24, după ce la pauză scorul a fost egal, 12-12.

Plecată la drum cu ambiții mari, vasluienii au pierdut primul meci din noul sezon competițional. Adversară a fost însă HC Odorhei, o formație cu pretenții la titlul de campioană, care și-a respectat statutul de favorită.

Misiunea n-a fost simplă, deși elevii lui Vlad Caba au condus aproape în permanență, excepție făcând momentele din finalul primei reprize. Odorheiul s-a aflat la cârma jocului până în minutul 24, moment în care moldovenii au egalat la 10, pentru ca în următoarele cinci minute gazdele să treacă în avantaj, 12-10. La pauză s-a intrat însă la egalitate, 12-12, grație golurilor reușite de Kuzmanoski și Talas.

HC Vaslui a rezistat în partea a doua încă un minut (13-13), după care au urmat cinci goluri consecutive ale Odorheiului, care s-a desprins decisiv (18-13). Mai mult, la jumătatea reprizei diferența ajungea până la șase lungimi (22-16 și 23-17), pentru ca la final oaspeții să se impună cu 28-24.

HC Vaslui-HC Odorhei 24-28 (12-12)
HC Vaslui: Stan 7 goluri, Țuțu 5, Soare 4, Hagiu 2, G. Bujor 2, S. Ignat 2, Roșu 2
HC Odorhei: Mihalcea 7 goluri, Rusia 6, Talas 5, Kuzmanoszki 3, Stoilov 2, Onyejekwe 2, Sipos 1, Ferenczi 1, Majnov 1
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 5/3
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

sursă foto: szkc.ro