O zi până la debutul Campionatului European » Loturile echipelor și programul partidelor

0
1427

cristina neaguMâine va debuta o nouă ediție a Campionatului European de handbal feminin, primul meci programat  fiind cel dintre Polonia și Spania, cu începere de la ora 19:00. Handbalvolei.ro vă prezintă programul turneului și loturile participantelor.

Grupa A:
Ungaria: Orsolya Herr (ETO Gyor), Eva Kiss (Fehervar), Biro Blanka (Vac), Ildiko Erdosi (Siofok), Aniko Kovacsics (ETO Gyor), Bernadett Bognar-Bodi (ETO Gyor), Monika Kovacsicz (FTC Rail Cargo), Krisztina Triscsuk (Dunaujovarosi), Anita Bulath (Dunaujovarosi), Kinga Klivinyi (Erd), Zita Szucsanszki (FTC Rail Cargo), Gabriella Toth (Mosonmagyarovari), Bernadette Temes (Metzingen), Zsuzsanna Tomori (FTC Rail Cargo), Szimonetta Planeta (ETO Gyor), Piroska Szamoransky (FTC Rail Cargo), Szabina Mayer (Fehervar), Rea Meszaros (FTC Rail Cargo)

Spania: Silvia Navarro (BM. Remundas), Ana Temprano (Bera Bera), Cristina González (CLEBA), Elisabeth Pinedo (Bera Bera), Naiara Egozkue (Mecalia Atletico Guardés), Carmen Martín (CSM București), Marta Lopez (Fleury Loiret), Alexandrina Barbosa (Fleury Loiret), Beatriz Fernandez (Fleury Loiret), Lara Gonzalez (Metz), Nerea Pena (FTC Rail Cargo), Marta Mangue (Fleury Loiret), Patricia Elorza (Bera Bera), Beatriz Escribano (OGC Nice), Macarena Aguilar (Györi Audi ETO KC), Ainhoa Hernandez (Prosetecnisa Zuazo), Eli Chávez (OGC Nice), María Nunez (Bera Bera)

Rusia: Maria Sidorova (Zvezda Zvenigorod), Anna Sedoykina (Dinamo Volgograd), Polina Kuznetcova (Astrahan), Ekaterina Marennikova (Zvezda Zvenigorod), Vladlena Bobrovnikova (Rostov Don), Anna Sen (ETO Gyor), Victoriya Zilinskayte (Astrahan), Daria Dmitrieva (Dinamo Volgograd), Ekaterina Ilina (Rostov Don), Ekaterina Davydenko (HCM Baia Mare), Irina Bliznova (Lada Togliatti), Anna Punko (Rostov Don), Olga Chernoivanenko (Vardar Skopje), Yana Uskova (Zvezda Zvenigorod), Ksenia Makeeva (HCM Baia Mare), Mayya Petrova (Rostov Don)

Polonia: Małgorzata Gapska (GTPR Gdynia), Izabela Prudzienica (Piłka Ręczna Koszalin S.A.), Iwona Niedźwiedź (GTPR Gdynia), Aleksandra Zych (GTPR Gdynia) Marta Gęga (MKS Lublin), Karolina Siódmiak (AZS OŚ Gdańsk), Karolina Kudłacz (HC Leipzig), Alina Wojtas (Larvik HK), Klaudia Pielesz (SG BBM Bietigheim), Patrycja Kulwińska (GTPR Gdynia Drabik), Joanna Drabik (MKS Lublin), Monika Stachowska (SPR Pogoń Szczecin), Katarzyna Janiszewska (GTPR Gdynia), Agnieszka Kocela (MKS Lublin), Kinga Grzyb (EKS Start Elbląg), Karolina Zalewska (Issy Paris Handball)

Programul grupei:
Duminică, ora 19:00 – Spania-Polonia
Duminică, ora 21:30 – Ungaria-Rusia
Marți, ora 19:15 – Rusia-Spania
Marți, ora 21:30 – Polonia-Ungaria
Joi, ora 19:15 – Rusia-Polonia
Joi, ora 21:30 – Ungaria-Spania

Grupa B:
Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo (Team Esbjerg), Silje Solberg (Team Tvis Holstebro), Betina Riegelhuth (Storhamar IL), Emilie Hegh Arntzen (Byasen Elite), Veronica Kristiansen (Glassverket IF), Ida Alstad (FC Midtjylland), Heidi Loke (ETO Gyor), Karoline Dyhre Breivang (Larvik HK), Nora Mork (Larvik HK), Stine Bredal Oftedal (Issy Paris), Linn Jorum Sulland (Larvik HK), Linn-Kristin Riegelhuth Koren (Larvik HK), Maja Jakobsen (Storhamar IL), Camilla Herrem (HCM Baia Mare), Sanna Solberg (Larvik HK), Pernille Wibe (Issy Paris)

Danemarca: Rikke Poulsen (Viborg HK), Sandra Toft (Larvik HK), Maria Fisker (Viborg HK), Ann Grette Norgaard (Team Tvis Holstebro), Trine Ostergaard (FC Midtjylland), Maibritt Kviesgaard (Team Esbjerg), Louise Svalastog Spellerberg (Kobenhavn Handbold), Mette Gravholt (Viborg HK), Susan Thorsgaard (FC Midtjylland), Kristina Kristiansen (Team Tvis Holstebro), Lotte Grigel (Team Esbjerg), Stine Jorgensen (FC Midtjylland), Pernille Holmsgaard (Kobenhavn Handbold), Anne Mette Hansen (Kobenhavn Handbold), Louise Burgaard (Viborg HK), Line Jorgensen (FC Midtjylland)

România: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Brașov), Valentina Ardean-Elisei (HCM Baia Mare), Camelia Hotea (HCM Baia Mare), Ada Nechita (HCM Baia Mare), Laura Chiper (Corona Brașov), Florina Chintoan (”U” Alexandrion Cluj), Crina Pintea (HC Zalău), Georgiana Ciuciulete (HC Zalău), Cristina Neagu (ZRK Buducnost), Cristina Zamfir (Corona Brașov), Aurelia Brădeanu (Corona Brașov), Gabriela Perianu (Dunărea Brăila), Adriana Țăcălie (Corona Brașov), Oana Bondar (Corona Brașov), Dana Băbeanu (HCM Roman)

Ucraina: Viktoriya Tymoshenko (HCM Roman), Olga Prederiy (Rostov Don), Olga Laiuk (Muratpasa), Luliila Andriichuk (Gomel), Anastasia Pidpalova (Dijon), Iryna Shutska (CSM Ploiești), Viktoriya Borshchenko (Rostov Don), Olha Nikolayenko (Bekecsaba), Olena Umantes (Karpaty), Valeria Zoria (Gomel), Anna Redka (Gomel), Iryna Glibko (CSM București), Tamara Smbatian (Galytchanka), Iryna Stelmakh (Galytchanka), Natalia Volonyk (Galytchanka)

Programul grupei:
Duminică, ora 19:15 – Norvegia-România
Duminică, ora 21:30 – Danemarca-Ucraina
Marți, ora 19:15 – România-Danemarca
Marți, ora 21:30 – Ucraina-Norvegia
Joi, ora 19:15 – România-Ucraina
Joi, ora 21:30 – Norvegia-Danemarca

Grupa C:
Suedia: Fillipa Idehn (IK Savehof), Johanna Bundsen (IK Savehof), Jessica Hellberg (HC Odense), Louise Sand (IK Savehof), Johanna Ahlm (Team Esbjerg), Jenny Alm (IK Savehof), Jamina Roberts (Team Tvis Holstebro), Isabelle Gullden (Viborg HK), Sabina Jacobsen (FC Midtjylland), Linnea Torstensson (CSM București), Anna-Maria Johansson (Skovde HF), Ida Oden (IK Savehof), Hanna Fogelstrom (Toulon), Nathalie Hagman (Team Tvis Holstebro), Linn Blohm (Team Tvis Holstebro), Ulrika Agren (Buxtehuder)

Germania: Katja Schülke (HC Leipzig), Clara Woltering (Buducnost Podgorica), Angie Geschke (VfL Oldenburg), Saskia Lang (HC Leipzig), Shenia Minevskaja (TuS Metzingen), Nadja Nadgornaja (Thüringer HC), Laura Steinbach (Spreefüxxe Berlin), Anna Loerper (TuS Metzingen), Kim Naidzinavicius (TSV Bayer 04 Leverkusen), Kerstin Wohlbold (Thüringer HC), Susann Müller (Györi Audi ETO KC), Svenja Huber (Thüringer HC), Marlene Zapf (TuS Metzingen), Anja Althaus (HC Vardar Skopje), Anne Müller (HC Leipzig), Luisa Schulze (HC Leipzig), Xenia Smits (HSG Blomberg-Lippe)

Croația: Ivana Jelcic (Lokomotiva Zagreb), Jelena Grubisic (ETO Gyor), Marta Zderic (ZRK Buducnost), Maja Zokac (Vardar Skopje), Tea Grubisic (Lokomotiva Zagreb), Anita Gace (Dinamo Volgograd), Aneta Benko (Lokomotiva Zagreb), Katarina Jezic (Lokomotiva Zagreb), Vesna Milanovic-Litre (ETO Gyor), Dragica Dzono (RK Podravka), Andrea Penezic (Vardar Skopje), Camila Micijevic (ZRK Zamet), Miranda Tatari (RK Podravka), Maja Koznjak (Lokomotiva Zagreb), Kristina Elez (RK Podravka), Sonja Basic (Lokomotiva Zagreb), Zana Maric (Bietigheim), Lidija Horvat (Lokomotiva Zagreb)

Olanda: Tess Wester (VfL Oldenburg), Jasmina Jankovic (Metzingen), Debbie Bont (SERCODAK Dalfsen), Ailly Luciano (Metz Handball), Laura van der Heijden (Team Esbjerg), Jessy Kramer (Vipers), Nycke Groot (FC Midtjylland), Estavana Polman (Team Esbjerg), Yvette Broch (Metz Handball), Danick Snelder (Thuringer), Martine Smeets (Thuringer), Michelle Goos (VOC Amsterdam), Lynn Knippenborg (Vipers), Kelly Dulfer (SERCODAK Dalfsen), Sanne van Olphen (Toulon), Esther Schop (SERCODAK Dalfsen)

Programul grupei:
Luni, ora 19:00 – Germania-Olanda
Luni, ora 21:15 – Suedia-Croația
Miercuri, ora 19:00 – Olanda-Suedia
Miercuri, ora 21:15 – Croația-Germania
Vineri, ora 19:00 – Suedia-Germania
Vineri, ora 21:15 – Croația-Olanda

Grupa D:
Muntenegru: Sonja Barjaktarovic (Rostov Don), Marina Rajcic (ZRK Buducnost), Mirjana Milenkovic (RK Podravka), Majda Mehmedovic (ZRK Buducnost), Biljana Pavicevic (ZRK Buducnost), Marija Jovanovic (Issy Paris), Milena Knezevic (ZRK Buducnost), Djurdjina Jaukovic (WHC Danilovgrad), Andela Bulatovic (Rostov Don), Jelena Despotovic (ZRK Buducnost), Katarina Bulatovic (ZRK Buducnost), Andrea Klikovac (Vardar Skopje), Djurdjina Malovic (WHC Danilovgrad), Radmila Petrovic (ZRK Buducnost), Jovanka Radicevic (Vardar Skopje), Suzana Lazovic (ZRK Buducnost), Sara Vukcevic (Erd), Ema Ramusovic (ZRK Buducnost)

Franța: Amandine Leynaud (Vardar Skopje), Laura Glauser (Metz), Armelle Attingre (Issy Paris), Paule Baudoin (Metz), Siraba Dembele (Vardar Skopje), Alice Leveque (UMB-B), Marie Francois (Dijon), Gonsiane Niombla (Fleury), Allison Pineau (RK Krim), Grace Zaadi (Metz), Estelle Nze Minko (Nantes), Camille Ayglon (Nimes), Koumba Cisse (Le Havre), Marie-Paule Gnabouyou (Toulon), Alexandra Lacrabere (OGC Nice), Marie Prouvensier (Dijon), Nina Kanto (Metz), Laurisa Landre (Le Havre)

Serbia: Katarina Tomašević (FTC Rail Cargo), Jovana Risović (Radnicki), Ana Kačarević (Naisa Nis), Jelena Nišavić (Radnicki), Sanja Rajović (Lokomotiva Zagreb), Dragana Cvijić (ZRK Buducnost), Marija Lojpur (Szeged), Katarina Krpež (Erd), Sanja Damnjanović (Viborg HK), Jovana Stoiljković (Nantes), Biljana Bandelier (OGC Nice), Andrea Lekić (Vardar Skopje), Kristina Liščević (Metz Handball), Dijana Radojević (Jagodina), Jelena Popović (Nantes), Jelena Živković (RK Podravka), Anđela Janjušević (Radnicki), Katarina Stepanović (Radnicki)

Slovacia: Žaneta Tóthová (Stella Saint-Maur), Lucia Gubiková (Iuventa Michalovce), Simona Súlovská (HK Slávia Partizánske), Andrea Czaniková (DJK/MJC Trier), Eva Minárčiková (DHC Sokol Poruba), Patrícia Wollingerová (Iuventa Michalovce), Dominika Horňáková (Iuventa Michalovce), Lýdia Jakubisová (Thüringer HC), Lucia Súkenníková (DHK Baník Most), Réka Bíziková (HK Slovan Duslo), Selma Blažeková (HK Slávia Partizánske),  Katarína Dubajová (MKS Olimpia-Beskid Nowy Sacz), Martina Školková (Cercle Dijon Bourgogne), Petra Beňušková (Stella Saint-Maur), Simona Szarková (DHK Baník Most), Monika Rajnohová (DHC Slavia Praha), Tetyana Trehubová (Iuventa Michalovce), Andrea Kertészová (HK Slovan Duslo), Klaudia Michnová (HK Slávia Partizánske)

Programul grupei:
Luni, ora 19:00 – Franța-Slovacia
Luni, ora 21:15 – Muntenegru-Serbia
Miercuri, ora 19:00 – Serbia-Franța
Miercuri, ora 21:15 – Slovacia-Muntenegru
Vineri, ora 19:00 – Muntenegru-Franța
Vineri, ora 21:15 – Serbia-Slovacia

sursă foto: Mădălina Donose

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY