Minaur, victorie clara in fata Stiintei

0
353

minaur-stiinta 14-15In a 17-a etapa din Liga Nationala, baimarenii de la HCM Minaur s-au impus cu 28-24 (16-7) in fata vicecampioanei Romaniei, Stiinta Municipal Dedeman Bacau, obtinand astfel a doua victorie in al doilea meci oficial al anului 2015.Echipa lui Walther si Pop a ajuns la cota de 33 de puncte si va intalni in etapa viitoare, in 14 februarie, echipa CSM in Bucuresti.

Meciul a fost dominat de la un capat la altul de HCM Minaur, doar primele 15 minute fiind mai echilibrate. Dupa 20 de minute de joc, insa, baimarenii savurau deja o diferenta confortabila de sase goluri (9-3), pentru ca in minutul 25 ecartul sa creasca la sapte: 12-5. Gazdele nu iau piciorul de pe acceleratie si dau recital, iardupa primele 30 de minute de joc HCM Minaur conduce vicecampioana Romaniei cu 16-7. Diferenta de noua goluri s-a pastrat si in a doua repriza, pana in minutul 45, atunci cand oaspetii au reusit sa recupereze spectaculos si sa se apropie la patru goluri: 21-17. In final, HCM Minaur s-a impus cu scorul de 28-24.

Echipa lui Walther si Pop a ajuns la cota de 33 de puncte si va intalni in etapa viitoare, in 14 februarie, echipa CSM in Bucuresti. Urmatorul meci pentru baimareni se va disputa in sferturile Cupei Romaniei, in compania bucurestenilor de la Dinamo. Meciul se va disputa in 4 februarie, de la 19.15, in polivalenta.

HCM Minaur Baia Mare – Stiinta Municipal Dedeman Bacau 28-24 (16-7)
Sala Sporturilor “Lascar Pana”; etapa 17 din Liga Nationala;
Arbitri: T. Serbu / A. Vasilescu (Bucuresti);
Observator: P. Anton (Iasi);
Minute de eliminare: 6-4;
Aruncari de la 7 metri: 6-6 (transformate 3-5);

HCM Minaur: Tatai (15 interventii), Pop (2) – Sadoveac 5, Milas 4, Bera 4, Stegavik 3, Pribanic 3, Fotache 2, Popescu 2, Grasu 2, Martinez 1, Eklemovic 1, Sabou 1, Marta, Busecan, Mihai. Antrenori: Lars Walther – principal, Petru Pop – secund;

Stiinta Dedeman Bacau: Tamas (18), Erhan – Bondar 9, Paunica 3, Johannson 3, Rotaru 2, Pinnonen 2, Vartic 2, Carali 2, Iancu 1, Stan, Celestin, Masachs, Tokic, Campan. Antrenor: Matteo Garralda.

sursa text si foto: emm.ro