Minaur își consolidează poziția a doua, Dunărea Călărași a câștigat duelul de la Focșani!

0
740

Etapa cu numărul șapte a continuat astăzi cu alte două partide. Minaur Baia Mare a învins pe teren propriu pe HC Buzău, 36-29, și își continuă parcursul foarte bun din acest start de sezon, în timp ce Dunărea Călărași a câștigat clar disputa de la Focșani, 29-22.

Minaur Baia Mare și-a respectat statutul de favorită în disputa cu Buzău și s-a impus cu 36-29 în fața Buzăului, care în etapa trecută furniza surpriza și învingea pe CSM București. Băimărenii au condus pe întreaga durată a meciului și au avut și un avans de zece lungimi, stabili la jumătatea actului secund. Cehul Milan Kotrc a fost cel mai bun marcator al întâlnirii, cu zece goluri.

Dunărea Călărași a reușit să se impună la Focșani, 29-22, și urcă pe locul 6 al clasamentului. A fost un nou meci foarte bun reușit de George Șelaru și care s-a „rupt” de la 8-7, în minutul 19. Oaspeții nu au mai primit gol până la pauză, au înscris în schimb de șase ori consecutiv și au luat astfel o opțiune foarte importantă pentru victorie. Partea a doua a meciului a curs la fel ca și prima, focșănenii l-au învins greu pe Șelaru, iar atunci când portarul Dunării n-a putut interveni, a fost salvat de bară. S-a ajuns la un maxim de +8, atins de mai multe ori pe final.

Rezultatele etapei a șaptea (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: