Minaur învinge pe Steaua în campionat după cinci ani și jumătate! Buzău bifează primul succes, în disputa cu CSM București

0
699

Etapa a șasea a Ligii Zimbrilor s-a încheiat vineri seară. Minaur Baia Mare a învins pe Steaua, la Chiajna, cu 29-27 în ceea ce reprezintă prima victorie în campionat în meciurile directe după cinci ani și jumătate. Tot ieri, HC Buzău a trecut de CSM București cu 31-25 și a obținut prima victorie.

Minaur Baia Mare a învins pe Steaua, 29-27, după un meci în care s-a aflat la conducere în permanență. Prima repriză a aparținut clar oaspeților, Ciobanu a fost imbatabil, iar Csepreghi a găsit foarte ușor drumul către gol, astfel că Minaur a condus la pauză cu 17-10. Steaua a revenit în actul secund, grație unei defensive mult mai bune, s-a apropiat la un gol de mai multe ori în final și a avut în două rânduri posibilitatea de a egala. Krsto Milosevic și Javier Humet au aruncat însă de fiecare dată pe lângă poartă, iar Minaur a dat lovitura decisivă în cele din urmă, prin pivotul Teo Coric.

La Buzău, gazdele au dominat întâlnirea cu CSM București, contrar calculelor hârtiei. Buzoienii au făcut cel mai bun joc din acest sezon, au condus la pauză cu 18-11 și n-au făcut pasul înapoi în partea a doua a întâlnirii. S-a terminat 31-25, o victorie mai mult decât clară pentru echipa lui Eliodor Voica, aflată la primul succes din acest sezon.