Minaur începe sezonul cu o victorie în fața vicecampioanei!

0
1479

Sezonul 2019-2020 a luat startul astăzi, la Baia Mare, cu disputa dintre Minaur și HC Dobrogea Sud Constanța. Baia Mare s-a impus cu 25-23 (10-10) și confirmă statutul de formație cu pretenții în acest sezon.

Constanța a mers la Baia Mare fără două piese grele, Simovic și Chiuffa – ambii fără permis de muncă – astfel că Zvonko Sundovski a avut la dispoziție pe foaia de joc doar 14 jucători, dintre care trei portari. Acest aspect s-a dovedit a fi destul de important, în condițiile în care oaspeții au dat semne de oboseală în final.

A fost per-ansamblu un meci echilibrat, în care diferența maximă a fost de trei lungimi, 8-5, stabilită de Brajovic în minutul 19. Constanța a dat însă rapid semne de revenire, Iancu a avut o succesiune de intervenții, partida s-a reechilibrat, iar la pauză tabela indica 10-10.

Constanța a trecut în avantaj, 18-16 în minutul 43, după golul lui Nistor, cel mai bun marcator de astăzi al vicecampioanei, scor la care a avut și posesia. Ciobanu a avut o intervenție bună, iar Baia Mare a reintrat în joc prin golurile a doi dintre jucătorii transferați în această vară, Coric și Kotrc. S-a mers cap la cap până la 22-22, după care Minaur a profitat de greșelile adversarilor și a reușit să se impună. Csepreghi și Căbuț au dus scorul la 24-22 cu două minute înainte de final, Nikolic a redus din diferență, însă tot Csepreghi a avut ultimul cuvânt, marcând pentru 25-23. O victorie muncită pentru băimăreni, care au în față un alt meci de foc în runda următoare, la Timișoara.