Minaur ia trei puncte mari la Bistrita, Rapid si Slatina bifeaza primele victorii

0
542

Ziua de sambata a programat trei dispute foarte importante in Liga Florilor. Minaur Baia Mare a castigat la Bistrita, 22-21, si urca pe podiumul campionatului, in timp ce Rapid si Slatina au inregistrat primele victorii din campionat, cu Slobozia si Cluj.

Primul meci al zilei a avut loc la Cluj, unde “U” a primit vizita Slatinei, in duelul a doua formatii fara victorie in acel moment. A fost 23-22 pentru vizitatoare, care au condus la Cluj de la inceput si pana la final, cu exceptia a doua momente, cand gazdele au egalat la 13 (minutul 36) si 20 (minutul 56). Finalul a apartinut Slatinei, care a marcat de trei ori la rand, prin Stoicanescu si Popescu (2) si si-a asigurat prima victorie stagionala.

Si in Giulesti a avut loc un meci important, intre doua formatii din subsolul clasamentului. Rapid a invins pe Slobozia, 18-17, dupa un meci fantastic reusit de Paula Ungureanu, care a totalizat peste 20 de interventii! Gazdele au controlat meciul al debutul lui Carmen Amariei, insa au avut emotii pe final, de la 18-12, nereusind sa mai marcheze in ultimele cinci minute.

Minaur Baia Mare a urcat pe podium dupa 22-21 la Bistrita, in fata medaliatei cu bronz din sezonul trecut. A fost, asa cum o arata si scorul, un meci extrem de echilibrat, iar baimarencele ajung la patru victorii in sase etape. In schimb, Bistrita traverseaza un moment destul de slab, avand in vedere ca pana acum a totalizat doar sase puncte.