Minaur a pierdut primul amical al verii, cel cu Gorenje Velenje

0
365

eklemovic minaur gorenjeAflată în cantonament în Slovenia, HCM Minaur Baia Mare a disputat marți primul amical din această vară, cel cu RK Gorenje Velenje, sfertfinalistă în sezonul trecut al Ligii Campionilor. Băimărenii au pierdut meciul, scor 27-29, iar astăzi va întâlni pe Celje Lasko.

Primul adversar al Minaurului din acest sezon a fost vicecampioana Sloveniei, RK Gorenje Velenje, formație care a pierdut titlul în sezonul trecut în ultima etapă, într-un meci direct cu Celje Lasko (27-36), adversara de astăzi a băimărenilor. HCM Minaur a condus în mare parte în prima repriză, însă slovenii au intrat la cabine în avantaj, 13-12, pentru ca la final diferența să fie de două goluri, 29-27.

Din lotul Minaurului lipsește Andrei Popescu, care va reveni pe terenul de joc în aproximativ două luni de zile.

sursă foto: minaur.ro