Milos Dragas își învinge fosta echipă, final nebun la Vaslui-Focșani! Dunărea Călărași învinge nesperat de ușor pe Minaur, HC Buzău obține a doua victorie la rând pe teren propriu, Steaua învinge clar la Reșița

0
883

Cinci partide din etapa a 16-a a Ligii Zimbrilor au avut loc sâmbătă, iar două dintre ele au avut finaluri incendiare. Turda a câștigat la Timișoara la limită, printr-un gol al lui Dragas în secundele de final, iar Vaslui a trecut de Focșani deși cu 30 de secunde înainte de final oaspeții se aflau în avantaj.

Meciul zilei a avut loc la Timișoara, unde Poli și Potaissa au oferit un meci foarte echilibrat. Bănățenii, deși nu s-au bazat nici de data aceasta pe Marius Sadoveac, au condus în minutul 59 cu 24-23. Turda a beneficiat de o aruncare de la șapte metri transformată de Marius Szoke, iar la atacul următor Ionuț Irimuș a avut două intervenții, una la aruncarea lui Ramon Șomlea, iar a doua la cea a lui Andrei Păiuș, în situație de unu la unu. În timpul rămas, Turda a reușit să înscrie, Milos Dragas fiind cel care a adus victoria oaspeților.

Și la Vaslui a fost un meci dramatic, câștigat poate nesperat de gazde, dacă ne gândim că în minutul 59:30 oaspeții conduceau la limită, după ce Vali Pătru marcase pentru 22-21. Focșănenii s-au grăbit însă la schimbare și au intrat opt în teren, astfel că brigada de arbitri a decis să îi acorde lui Emilian Marocico cartonașul roșu și aruncare de la șapte metri pentru gazde, transformată de Florin Acatrinei. Focșaniul a forțat victoria, Dalibor Cutura l-a scos dintre buturi pe Marius Cloșcă pentru a ataca în 6, dar Bogdan Mănescu s-a grăbit și a aruncat în blocajul advers, iar Răzvan Farcaș a înscris golul victoriei vasluiene, în poarta goală.

La Călărași, Dunărea a făcut cea mai bună repriză din sezon, în fața lui Minaur. Băieții lui Gabriel Armanu au câștigat la final cu 31-26, însă au avut pe parcursul primelor 30 de minute un avans de zece goluri, 15-5. Călărășenii urcă pe locul 6, cu 25 de puncte, peste Constanța și Timișoara, dar „marinarii” au un meci mai puțin disputat.

HC Buzău a legat două victorii consecutive pe teren propriu, după 28-26 cu CSM Bacău. Buzoienii au ajuns la zece puncte, trei mai multe decât Reșița, și se apropie la șase lungimi de locul 10, ocupat acum chiar de Bacău.

La Reșița, Steaua s-a impus fără prea mari emoții, 30-24, după ce a condus și la nouă goluri pe tabelă. Elevii lui Sandu Iacob au profitat de înfrângerea lui Minaur și au urcat pe poziția a treia, pe care poate urca însă CSM București, dacă învinge astăzi pe CSM Făgăraș, pe teren propriu.