Meci cu scântei la Suceava » Rezultatele înregistrate sâmbătă

1
1042

suceava-csm 14-15Astăzi au avut loc primele patru meciuri ale etapei a 15-a a Ligii Naționale masculine și toate s-au dovedit a fi palpitante. La București și la Suceava, partidele Dinamo-Știința și CSU Suceava-CSM București s-au terminat la egalitate, cel din urmă fiind un meci extrem de tensionat, cu cinci cartonașe roșii !

Dinamo și Știința au terminat din nou la egalitate, după ce o făcuseră și în tur. Valeriu Erhan s-a dovedit a fi providențial pentru oaspeți, fiind la cel mai bun meci al sezonului. Dinamo a condus cu 13-10 la pauză, dar s-a văzut egalată în minutul 46, la 17, iar pe final ambele formații puteau câștiga. În ultimul minut, și Dinamo și Știința au irosit câte un atac, băcăuanii intrând în pasiv, iar Sandrk aruncând peste poartă.

Dinamo București-Știința Bacău 22-22 (13-10)
Dinamo: Ragot 3 goluri, Diaw 3, Băluț 3, Șandru 3, Mocanu 3, Răpciugă 2, Manea 2, Mironescu 2, Nițu 1
Știința: Rotaru 5 goluri, Masachs 5, Bondar 3, Celestin 3, Pinnonen 2, Tokic 2, Johansson 1, Câmpan 1

La Suceava a avut loc cel mai tensionat meci al etapei. Cele două echipe au terminat la egaltate, 27-27, după un final în care sucevenii au revenit de la 24-27. Partida a avut nu mai puțin de cinci cartonașe roșii, Bursuc și Burlacu de la gazde, respectiv Novanc, Rotaru și oficialul Bogdan Vasiliu de la oaspeți. La final, CSM-ul a contestat vehement arbitrajul.

CSU Suceava-CSM București 27-27 (12-14)
CSU Suceava: Gavrilovic 6 goluri, Sandu 5, Davidovic 4, Trifkovic 4, Tîrzioru 3, Popovici 3, Burlacu 2
CSM București: Marijanac 6 goluri, Simovic 4, Novanc 4, Milosevic 3, Kostadinovic 3, Negru 3, Constantinescu 1, Rotaru 1, Ungureanu 1

HC Vaslui a obținut al patrulea succes stagional și revine în cursa pentru un loc în play-off, 27-22 cu Energia Pandurii Tg. Jiu. A fost un meci echilibrat până în ultimul sfert de oră, când Hagiu și Soare, ambii cu câte o serie de trei goluri consecutive pentru formația lor, au adus cele trei puncte moldovenilor.

HC Vaslui-Energia Pandurii Tg. Jiu 27-22 (13-11)
HC Vaslui: Stan 7 goluri, Roșu 5, Soare 5, Hagiu 5, M. Bujor 2, G. Bujor 2, Țuțu 1

Turda avea nevoie ca de aer de o victorie în fața Stelei pentru a nu-și complica existența și a obținut-o în cele din urmă, scor 29-25. După 30 de minute echilibrate, Turda a început mai bine partea a doua a meciului și s-a desprins la cinci lungimi, iar până la final Steaua nu a reușit să revină în meci, în ciuda unui meci foarte bun făcut de Țenghea.

Potaissa Turda-CSA Steaua Alexandrion București 29-25 (13-12)
Potaissa Turda:
Dediu 8 goluri, Cîmpan 5, Marian 5, Adomnicăi 4, Savic 3, Pavel 2, Lazăr 1, Rogoz 1
CSA Steaua: Hrimiuc 6 goluri, Vancea 5, Stanciu 5, Rudovic 4, Nistor 4, Corzo 1