Junioarele merg la pas în semifinale

1
489

bazaliu lot junioareEchipa națională de junioare a reușit calificarea în penultimul act al Campionatului Mondial din Macedonia, după un succes zdrobitor, 36-22 cu Olanda, formație ce trecuse, surprinzător în optimi, de Ungaria. Adversara României din semifinale se va decide în urma partidei Brazilia-Muntenegru.

Bianca Bazaliu, sărbătorita zilei de astăzi, a fost din nou principala marcatoare a tricolorelor, reușind să înscrie de 12 goluri. Patru dintre ele au venit în primele zece minute, perioadă în care România se desprinsese deja la șapte lungimi (9-2), iar „antrenamentul” a continuat pentri tricolore. Până la pauză, diferența a ajuns la zece goluri, 22-12, iar jocul bun a continuat și în actul secund. Diferența maximă s-a înregistrat în minutul 55, 35-19, pentru ca la final tabela să indice un categoric 36-22, care duce România din nou în semifinalele Campionatului Mondial de junioare, la fel ca și în 2012.

Olanda-România 22-36 (12-22)
Olanda: Duijndam (12 intervenții), Hoogenboom (2 intervenții) (portari), Noordink 5 goluri (2 din 7m), Meijer 4, Zengerink 3, Vollebregt 2, Amega 2 (1 din 7m), Van Zilj 1, Haggerty 1, Rijks 1, Zwinkels 1, Panhuis, Boonkamp, Kooij, De Bakker
România: Ion (17 intervenții), Roșca (portari), Bazaliu 12 goluri (3 din 7m), Laslo 9 (6 din 7m), Dindiligan 3, Ostase 3, Taivan 2, Bucă 2 (1 din 7m), Abed-Kader 2, A. Ilie 2, Andrei 1, Craiu, Vasiliu, Corban, Carașol, F. Ilie
Aruncări de la 7m: 5/3, respectiv 11/10
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 12 x 2 min.
Cartonașe roșii: Corban, Ostase (câte trei eliminări)