Junioarele au trecut cu bine de primul test adevărat

0
374

romania junioare in macedoniaEchipa națională de junioare a câștigat și al patrulea meci de la Campionatul Mondial din Macedonia, 27-25, în fața Germaniei, în primul meci cu adevărat „tare”. „Finala” grupei va avea loc mâine, de la ora 20:30, în compania Danemarcei.

România și Germania se cunoșteau bine, având în vedere că cele două echipe au disputat trei partide amicale înaintea Campionatului Mondial. A fost un meci echilibrat, în care România s-a aflat aproape în permanență la conducere în primele 30 de minute și a intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 14-11, risipit însă rapid în partea a doua. Germania a revenit la conducere în minutul 40 (16-17), iar din acel moment s-a mers cap la cap până pe finalul întâlnirii, atunci când tricolorele au fost mai precise și înclinat balanța în favoarea lor. 27-25 la final și mâine are loc meciul decisiv pentru stabilirea câștigătorei grupei, cu Danemarca.

România-Germania 27-25 (14-11)
România: Roșca (8 intervenții) (portar), Bazaliu 8 goluri (1 din 7m), A. Ilie 5, Carașol 5, Taivan 2, Andrei 2, Laslo 2, Abed-Kader 1, Dindiligan 1, Ostase 1, Bucă, Craiu, Vasiliu, Corban, F. Ilie
Germania: Jochims (6 intervenții), Cetini (7 intervenții) (portari), Sturm 6 goluri, Grijseels 4, Reimar 4, Bolk 4 (2 din 7m), Friedberger 2, Korner 1, Burkholder 1, Rode 1, Ingenpa 1, Peter 1, Irmler, Pichlmeier, Bok, Mitrovic
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 2/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.