HCM Constanța, eliminată din Cupa EHF

0
487

hcm-st petersburg 14-15HCM Constanța își va încheia aventura în Cupa EHF după faza grupelor, ca urmare a înfrângerii din deplasarea de la St. Petersburg, 35-27 (15-13), indiferent de rezultatele înregistrate în ultima etapă.

Campioana a evoluat bine în prima repriză, însă a cedat în actul al doilea. La pauză, rușii au condus cu 15-13, iar în minutul 31 Humet a apropiat HCM-ul la un singur gol de St. Petersburg. A fost însă ultimul moment în care elevii lui Sundovski au fost aproape de adversari pe tabelă, pentru că gazdele s-au desprins treptat și au ajuns să se impună la final cu 35-27. Pentru HCM sezonul european se va încheia după faza grupelor, în timp ce St. Petersburg și Granollers se vor lupta pentru locul secund care duce în sferturi sâmbăta viitoare, în Spania.

St. Petersburg HC-HCM Constanța 35-27 (15-13)
St. Petersburg HC: Shitsko, Kishou, Kireev (portari), Dryapochko 10 goluri, Blagonadezhdin 5, Kovalenko 5, Kungurov 4, Kalarash 4, Junisbekov 3, Razmaev 1, Smakhtin 1, Chezlov 1, Elistratov 1, Nasyrov, Kiselev, Harbuz
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Cutura 7 goluri, Humet 6, Rakcevic 3, Cristescu 3, Buricea 3, Toma 2, Subțirică 2, Tucanu 1, Adzic, Baican
Aruncări de la 7m: 7 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.
Cartonașe roșii: Kiselev, Buricea