HCM a făcut spectacol în meciul cu Energia

0
341

hcm 13-14 echipaCampioana României la handbal masculin continuă seria rezultatelor pozitive în Liga Națională. HCM s-a distrat în meciul de sâmbătă după-amiază, cu Energia, 31-21, într-un meci controlat cu autoritate.

Deplasată la Constanța fără mai mulți jucători importanți, Energia nu a putut emite pretenții în fața campioanei. Gazdele au început perfect meciul și au avut 8-1 după 13 minute, dar au scăzut ritmul și gorjenii au putut să se apropie la trei lungimi (8-5, 9-6, 10-7 și 11-8). Finalul reprizei a aparținut însă tot Constanței, care a profitat de eliminarea primită de Dragnea și a intrat la cabine cu un avantaj de șase goluri: 14-8.

Partea a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate, cu HCM la conducere și cu Energia într-o permanentă cursă de urmărire. În minutul 50, Șomlea a stabilit cea mai mare diferență a meciului, de zece goluri, iar Zvonko Sundovski și-a permis să introducă pe final puștii pe care-i are la dispoziție, Bucătaru, Gal sau Claudiu Șimicu. S-a terminat 31-21 în ceea ce reprezintă un test reușit pentru HCM înaintea duelului cu Potaissa Turda de miercuri.

HCM Constanța-Energia Pandurii Tg. Jiu 31-21 (14-8)
HCM Constanța: Cristescu 7 goluri, Buricea 6, Toma 4 (1 din 7m), Angelovski 4, Cutura 3 (2 din 7m), Stavrositu 2, Șomlea 2, Humet 1, Baican 1, Gal 1
Energia Pandurii Tg. Jiu: Acatrinei 8 goluri (2 din 7m), Kekezovic 4, Dragnea 3, Stankevicius 3, A. Enache 2, B. Mănescu 1
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 3/2
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.