HC Zalău își continuă parcursul bun din Cupa EHF!

0
1313

HC Zalău a reuşit a treia sa victorie consecutivă în Cupa EHF la handbal feminin, sâmbătă, pe teren propriu, 31-28 (15-13) cu formaţia cehă DHK Banik Most, într-un meci din Grupa D a competiţiei.

Echipa antrenată de Gheorghe Tadici câştigase şi în Cehia, cu 25-22.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, iar oaspetele au condus cu 11-9 în min. 22, însă la pauză HC Zalău avea două goluri în plus pe tabelă, 15-13.

În repriza a doua, HC Zalău s-a desprins la cinci goluri, 21-16 (44), dar în min. 51 mai avea doar două goluri avans, 24-22. Gazdele au ştiut să gestioneze finalul meciului şi au obţinut o victorie fără emoţii, cu 31-28.

Pentru HC Zalău au marcat Roxana Rob 9 goluri, Ana Maria Dragut 6, Maria Valentina Panici 5, Andrada Trif 4, Cristiana Nica 3, Dana Abed-Kader 2, Larisa Tamaş 1, Claudia Constantinescu 1.

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Simona Szarkova 8, Sara Kovarova 6, Petra Manakova 5, Dominika Zachova 5, Katarina Kostelna 2, Linda Jungova 1, Michaela Janouskova 1.

Au arbitrat kosovarii Eshref Beqiri şi Ilir Krasniqi, iar delegat EHF a fost grecul Ioannis Meimaridis.

În celălalt meci al serii, Larvik (Norvegia) a dispus de H 65 Hoors HK (Suedia) cu 34-23.

Larvik este lider, cu 7 puncte, urmată de HC Zalău, 6 puncte, H 65 Hoors HK, 2 puncte, Banik Most, 1 punct.

HC Zalău va juca următorul meci acasă, pe 4 februarie, cu Larvik.AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)