HC Vaslui obține greu trei puncte vitale

0
434

hc-vaslui-constanta-300x242HC Vaslui a obținut un succes foarte important sâmbătă seară, pe teren propriu, 27-25 în fața „lanternei” CSU Suceava. Gazdele au tremurat serios pentru cele trei puncte, în condițiile în care scorul era egal cu trei minute înainte de final.

Deși pleca din postura de mare favorită la câștigarea partidei, HC Vaslui a avut mari emoții în a trece de CSU Suceava. Moldovenii au rezolvat soarta punctelor în final, după ce oaspeții au condus la o diferență de trei goluri cu 12 minute înainte de final.

În prima repriză s-a mers cap la cap, iar Suceava s-a aflat o singură dată la conducere în tot acest timp, 10-9, chiar înainte de pauză. Lucrurile au fost total diferite în partea a doua, pentru că oaspeții s-au desprins la două goluri, 12-14 (minutul 37), respectiv trei (17-20 și 18-21) și meciul curgea către un deznodământ neașteptat. Vasluiul a revenit și a marcat de șase ori consecutiv, 24-21, cu șase minute înaintea fluierului final, însă s-a văzut egalată într-un singur minut, după ce echipa lui Petru Ghervan și Răzvan Bernicu a profitat la maxim de o superioritate numerică. De la 25-25 (minutul 57), HC Vaslui nu a mai primit gol și și-a asigurat cele trei puncte puse în joc, care o mențin între primele opt echipe ale campionatului.

HC Vaslui-CSU Suceava 27-25 (10-10)
HC Vaslui: Țuțu 7 goluri, Soare 6, Roșu 5, G. Bujor 3, M. Bujor 2, Hagiu 2, S. Ignat 2
CSU Suceava: Târzioru 8 goluri, Davidovic 4, Bursuc 3, Petrea 3, Gavrilovic 2, Sandu 2, Burlacu 1, Popovici 1, Preda 1
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 5/4
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.