HC Odorhei, victorie conturată în ultimul sfert de oră

0
348

odorhei-steaua 14-15HC Odorhei a trecut de Steaua în primul meci de pe teren propriu din 2015, 31-22, însă mai greu decât o arată scorul. Cele două echipe au mers cap la cap timp de 45 de minute, după care Odorheiul a profitat de căderea adversarilor și s-au impus la o diferență categorică.

După ce a ratat un punct de puțin în etapa trecută, Steaua s-a deplasat la Odorhei cu gândul de a scoate un rezultat pozitiv. Doar că valoarea superioară a gazdelor și-a spus cuvântul în finalul meciului, însă diferența de goluri de la final poate că este puțin cam dură.

În prima repriză s-a mers cap la cap, chiar dacă la jumătatea primei părți Ramba ducea scorul la 7-4. Steaua a revenit și chiar a preluat conducerea, 9-8 și 13-12, dar la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, 13-13. În actul secund, echilibrul s-a menținut încă 15 minute, după care gazdele au reușit să se desprindă. De la 18-18, steliștii au înscris doar de patru ori până la final și au dat prilejul echipei lui Vlad Caba să obțină, în cele din urmă, un succes confortabil.

HC Odorhei-CSA Steaua Alexandrion București 31-22 (13-13)
HC Odorhei: Mihalcea 8 goluri, Onyejekwe 5, Majnov 4, Sipos 4, Ramba 3, Kuzmanoski 3, Rusia 2, Ferenczi 1, L. Orban 1
CSA Steaua: Juverdianu 6 goluri, Vancea 3, Georgescu 3, Rudovic 3, Corzo 2, Nistor 2, Ștefan 2, Szoke 1
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 3/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.