HC Odorhei s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge, HCM Constanța își încheie aventura europeană cu o remiză

0
457

odorhei-ztr 14-15HC Odorhei a câștigat și returul din sferturile Cupei Challenge, 22-20 cu ZTR Zaporozhye, deși a fost condusă în cea mai mare parte a meciului. În penultimul act, harghitenii vor da piept cu SL Benfica, formație ce a trecut în sferturi de Azoty Pulawy, 37-29 și 31-32.

HC Odorhei-ZTR Zaporozhye 22-20 (9-13)
HC Odorhei: Rusia 7 goluri, Kuzmanoski 3, Majnov 3, Mihalcea 3, Onyejekwe 2, Ramba 2, Komporaly 1, Sipos 1
ZTR Zaporozhye: Honcharov 6 goluri, Zotov 5, Akimenko 2, Peskov 2, Artemenko 1, Byegal 1, Isanchuk 1, Konstatinov 1, Kyrylenko 1
Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 2/1
Eliminări: 8 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.
Cartonaș roșu: Peskov (trei eliminări)

În Cupa EHF, HCM Constanța și-a încheiat aventura europeană cu o remiză, 34-34 cu Team Tvis Holstebro, după ce la pauză a condus cu 21-15. Stângacii echipei au fost cei mai buni marcatori ai campioanei, Toma și Humet, cei doi reușind 18 goluri în total. HCM termină grupa pe locul al treilea, după Holstebro și Granollers, și cu o singură victorie.

HCM Constanța-Team Tvis Holstebro 34-34 (21-15)
HCM Constanța: Toma 11 goluri, Humet 7, Rakcevic 5, Vujadinovic 4, Cutura 3, Gal 2, Cristescu 1, Tucanu 1
Team Tvis Holstebro: Larholm 6 goluri, Larsen 6, Birkefeldt 5, Christensen 5, Jensen 4, Bramming 3, Nielsen 3, Hansen 2
Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 0/0
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 8 x 2 min.