HC Odorhei a rezolvat ecuația calificării

0
378

odorhei-vaslui 14-15 campionatHC Odorhei a obținut o victorie categorică în fața Vasluiului în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României la handbal masculin, 34-23, rezolvând în mare măsură ecuația calificării.

Gazdele au dominat autoritar meciul de pe teren propriu cu HC Vaslui, o formație care a făcut, probabil, cel mai slab joc din acest sezon. Elevii lui Vlad Caba s-au desprins încă din primul sfert de oră (9-4) și au menținut un ritm ridicat pe toată durata partidei. La pauză, Odorheiul conducea cu 18-11, pentru ca în partea a doua, pe final, Szasz să majoreze diferența la 13 goluri, 33-20. Partida s-a încheiat în cele din urmă cu scorul de 34-23, iar soarta calificării pare rezolvată.

HC Odorhei-HC Vaslui 34-23 (18-11)
HC Odorhei: Szabo, Tevzadze, S. Orban (portari), Mihalcea 8 goluri (2 din 7m), Ramba 6, Kuzmanoski 5 (2 din 7m), Szasz 4, Rusia 3, Majnov 3 (1 din 7m), Ferenczi 2, Onyejekwe 2, L. Orban 1, Stoilov, Hunor, Sipos
HC Vaslui: Pralea, Pleșca, Nedelcu (portari), Hagiu 5 goluri (2 din 7m), Cotinghiu 4, Țuțu 4, S. Ignat 2, Bejinariu 2, Ragea 1, M. Ignat 1, Soare 1 (din 7m), Iacob 1, Rață 1, Barac 1, G. Bujor, Roșu
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 5/3
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.