Gloria Buzău urcă pe locul 5 după victoria cu Zalău, CSM București s-a distrat la Bistrița

0
1702

Etapa cu numărul 10 din Liga Florilor a început marți, la Buzău, și a continuat miercuri, la Bistrița. Gloria Buzău a învins pe HC Zalău cu 25-24 și a bifat al patrulea succes stagional, în timp ce CSM București a obținut cel mai clar succes al sezonului, 36-18 în fața Gloriei Bistrița.

Gloria Buzău a urcat până pe locul 5 după ce marți seară a trecut de HC Zalău într-un meci decis în ultimul sfert de oră. Buzăul a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, 13-11, pentru ca oaspetele să revină în debutul actului secund și să conducă de mai multe ori, la limită, pe tabelă. Ultimul sfert de oră a aparținut însă gazdelor, care au condus inclusiv la patru goluri, 24-20 și 25-21, iar scorul final urma să fie stabilit de golurile lui Nichitean, Szollosi și Panici, 25-24.

Echipa antrenată de Dragan Djukic s-a impus fără probleme în fața Gloriei Bistrița, scor 36-18, în cel mai clar succes din acest sezon. Cu câte cinci reușite, Aneta Udriștioiu și Oana Manea au fost cele mai bune marcatoare ale lui CSM București, într-o partidă în care toate jucătoarele de câmp ale campioanei și-au trecut numele pe lista marcatoarelor, exceptând-o pe Sabina Jacobsen.

Etapa cu numărul 10 continuă după următorul program (click pe scor pentru marcatoare):