Gloria Bistrița s-a calificat în sferturile Cupei EHF! Adversar din Danemarca în următoarea fază a competiției

0
485

Gloria Bistrița s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF, după ce a scos punctul de care avea nevoie la Erd, scor 24-24. Bistrița va lupta pentru un loc în semifinale cu Herning Ikast, reprezentanta Danemarcei.

Gloria Bistrița a scos o remiză în secundele de final la Erd, 24-24, după un gol marcat de Valentina Ardean-Elisei. Bistrița a mers mai departe dintr-o grupă dificilă, în care a pierdut un singur meci, în Danemarca, pe terenul lui Odense.

În sferturi, Gloria o va întâlni pe Herning Ikast, formație din Danemarca, la fel ca și Odense, echipă pe care Bistrița a întâlnit-o în grupe. Ikast se întoarce în România după un sezon, după ce în toamna lui 2018 a eliminat pe SCM Râmnicu Vâlcea în preliminariile aceleiași competiții Cupei EHF.

Meciul tur este programat la Bistrița, pe 1 martie, iar returul o săptămână mai târziu, în deplasare.

Programul sferturilor:
Kastamonu-Siofok
Gloria Bistrița-Herning Ikast
Lada Togliatti-Odense
Podravka Vegeta-Thuringer HC

În cazul în care va trece de Herning Ikast, Gloria Bistrița va întâlni în semifinale câștigătoarea dublei Podravka-Thuringer. Bistrița ar disputa turul pe teren propriu și returul în deplasare.