Gloria Bistrița a câștigat la Cisnădie! Echipa lui Horațiu Pașca leagă cinci victorii consecutive în campionat

0
853

Duminică seară, la Cisnădie, cele două reprezentante ale României în grupele Cupei EHF, Măgura Cisnădie și Gloria Bistrița, s-au aflat față în față în ultimul meci al etapei a 11-a. Bistrița s-a impus cu 26-24 (11-10) și a ajuns la cinci victorii consecutive.

Gloria Bistrița a reușit să se impună în premieră la Cisnădie, la capătul unei partide în care Mihaela Ani-Senocico a înscris de 14 ori pentru gazde, iar Valentina Ardean-Elisei de 12 ori pentru oaspete. Cisnădie a avut un avantaj de trei goluri în minutul 50, 20-17, însă finalul întâlnirii a aparținut în totalitate formației lui Horațiu Pașca. În doar două minute, Ilyina și Ardean-Elisei au restabilit egalitatea, pentru ca de la 22-21 Bistrița să aibă o serie de patru goluri consecutive care a decis soarta întâlnirii. Cu această victorie, Gloria se află pe locul al treilea, la egalitate de puncte cu CSM București, într-un clasament fără Corona Brașov.

Rezultatele etapei a 11-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: