Franța a câștigat Campionatul Mondial pentru a cincea oară, Polonia a cucerit medaliile de bronz

0
471

franta castiga cmDuminică au avut loc cele două finale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Qatar. Franța a reușit să se impună în finala mare, în fața gazdei turneului, 25-22, devenind echipa cu cele mai multe titluri mondiale câștigate în istorie. În finala mică, Polonia a trecut de Spania după prelungiri.

Franța a condus în permanență în finala cu Qatar, însă victoria s-a conturat în ultimul sfert de oră. „Experții” au avut un avantaj constant de trei lungimi în finalul partidei și s-au impus cu 25-22, sărbătorind al cincilea titlu mondial din istorie, record absolut.

Qatar-Franța 22-25 (11-14)
Qatar: Saric (14 intervenții), Stojanovic (o intervenție) (portari), Markovic 7 goluri, Capote 6, Vidal 3, Mallash 3, Memisevic 1, Benali 1, Madadi 1, Mabrouk, Roine, Al-Karbi, Damnjanovic, Hamdoon, Hassab Alla, Zakkar
Franța: Dumoulin, Omeyer (9 intervenții) (portari), N. Karabatic 5 goluri, Narcisse 4, Porte 4, Barachet 3, Nyokas 3, Guigou 3, Fernandez 1, Mahe 1, Sorhaindo 1, Anic, Joli, Honrubia, Accambray, L. Karabatic
Aruncări de la 7m: 3/3, respectiv 3/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.

În finala mică, Polonia a trecut de Spania, 29-28, după prelungiri. Szyba a păstrat speranțele polonezilor la medaliile de bronz, marcând în minutul 59:59 pentru 24-24, pentru ca Syprzak să aducă fericirea pentru echipa condusă de Michael Biegler. Pentru polonezi este a treia medalie de bronz din istorie obținută, după cele din Germania 1982 și Croația 2009.

Polonia-Spania 29-28 (13-13, 24-24)
Polonia: Szmal, Wichary, Wyszomirski (portari), Szyba 8 goluri, Syprzak 6, Wisniewski 4, M. Jurecki 3, Daszek 3, B. Jurecki 2, Krajewski 1, Bielecki 1, Jurkiewicz 1, Orzechowski, Rojewski, Grabarczyk, Chrapkowski
Spania: Sierra, Perez de Vargas (portari), Tomas 7 goluri, Rivera 5, Aguinagalde 4, Garcia 4, Maqueda 3, Entrerrios 2, Rocas 1, Rodriguez 1, Guardiola 1, Ugalde, Andreu, Canellas, Morros, Dujshebaev
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 3/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 1 x 2 min.