Final de turneu la Sfântu Gheorghe! Constanța a câștigat derby-ul zilei, Poli a învins și pe Călărași! HC Buzău bifează al cincilea succes, victorii facile pentru Dinamo, Turda și CSM București

0
476

Al doilea turneu al Ligii Zimbrilor s-a încheiat duminică. Am avut partide foarte interesante, Steaua-Constanța, Poli-Călărași și Vaslui-Buzău, dar și trei meciuri dezechilibrate.

Dinamo București, Potaissa Turda și CSM București au câștigat ușor partidele pe care le-au disputat duminică. Turda a profitat de problemele din tabăra celor de la CSM Bacău și au câștigat cu 32-23 (16-11), CSM București a învins ușor pe CSM Făgăraș, 32-23, iar Dinamo a realizat scorul zilei, 39-23 cu CSM Reșița.

După CSM București și Constanța, Poli a mai învins o echipă cu aspirații la play-off, Dunărea Călărași. A fost 26-24 pentru bănățeni, după un meci echilibrat în cea mai mare parte a lui și în care Marius Sadoveac a fost de neoprit: 12 goluri marcate în poarta călărășenilor.

HC Buzău a ajuns la cinci victorii, după 33-28 cu CSM Vaslui. A fost însă un meci interesant, tabela indica egalitate în minutul 40, 19-19, însă în final buzoienii au fost mai buni. Florin Acatrinei a marcat de 9 ori pentru vasluieni și a ajuns la 63 de goluri marcate în acest sezon.

Derby-ul zilei a fost cel dintre CSA Steaua și HC Dobrogea Sud Constanța, terminat cu victoria băieților lui Djordje Cirkovic, 32-28. A fost însă un meci echilibrat 55 de minute, iar pe final Constanța a profitat de greșelile și ratările steliștilor și și-au trecut în cont cele trei puncte. Ciprian Șandru a fost cel mai bun marcator, cu 11 goluri.