Fetele noastre au ratat finala Mondialelor Universitare!

0
289

cmmNationala feminina studenteasca a pierdut semifinala cu Rusia, scor 26 – 29 (11-14), si a ratat intrarea in marea finala a Campionatelor Mondiale Universitare.

Ca si in meciul precedent, cel cu Spania (0-4, in minutul 7), fetele noastre au intrat mai greu in meci, permitand rusoaicelor sa se distante ingrijorator de mult pe tabela: 0-5, in minutul 8. Si ca de fiecare data, tricolorele au inceput o cursa de urmarire grea, in speranta ca vor mai repeta figura din ziua anterioara. A fost 4-7, 8-9, 9-12 si 11-14 la pauza.

Dupa timpul de odihna, romancele ies hotarate de la cabine si ajung din nou la un singur gol, 16-17, facandu-le pe adversare sa se precipite, intre cele doua semicercuri. Doar ca arbitrii (un cuplu tanar si neexperimentat din Portugalia) ne-au taiat elanul printr-o eliminare gratuita si scorul ia proportii din nou: 17-19, 18-24, 20-24. De la acest scor, iarasi avem o tresarire si ajungem la 23-24, dar numai atat, pentru ca fetele primesc din nou eliminare si nu mai au puterea sa lupte cu atatia adversari: 24-27, 25-28, 26-29 la final.

Maine, in ultima zi a Mondialelor, tricolorele joaca pentru medalia de bronz, adversara fiindu-i invinsa dintre Brazilia si Mexic. Partida va incepe la ora 13:00, in Sala Multiusos Central