FC Porto, victorie clară la Constanța

0
1590

Suporterii au creat o atmosferă de sărbătoare astăzi la Sala Sporturilor din Constanța, la primul meci din grupa C a Cupei EHF. Așteptările fanilor nu au fost răsplătite însă cu o victorie. Porto s-a dovedit o nucă prea tare pentru handbaliștii noștri, care au fost în avantaj doar 3 minute. Echipa portugheză a impresionat prin calitatea jucătorilor săi, puternici și rapizi. Au scos portarul și au atacat des 7 contra 6, ceea ce le-a permis să finalizeze mai tot timpul de la semicerc. A fost 18-13 la pauză și 35-29 la final pentru Porto, echipă antrenată de fostul mare handbalist suedez campion mondial și european, Magnus Andersson.

Echipele: HCD: Mitrevski 8 intervenții, Iancu 7 (2x7m) – Crnoglavac 6 goluri (4x7m), Mladenovic 5, Kevic 5, Nikolic 4, Buricea 3, Malinovic 2, Vujovic 2, Nistor 1, Chikovani 1, Susanu, Csog, Markoski / FC Porto: Bauer 10 intervenții, Quintana 4 – Soares 8 goluri (1x7m), Rui Silva 4, Areia 4 (1), Borges 4, Magalhaes 3, Mbegue 3, Salina 2, Gomes 3, Alves 2, Branquinho 2.

Zvonko Sundovski: Știam că Porto are calitate. Nu am început bine meciul, iar când un adversar câștigă unu contra unu, este foarte greu să faci față. Am încercat să ne apărăm și 5+1 și 4-2, am încercat să facem tot să îi surprindem, dar nu a mers. Porto a fost echipa mai bună. O să ne jucăm fiecare șansă, dacă există, să ne calificăm.”

Ionuț Iancu: “Sunt o echipă foarte bună și acel 7 contra 6 am încercat să-l rezolvăm cumva, să nu luăm atâtea goluri, dar au știut ce au făcut și au înscris aproape de fiecare dată. Nici noi nu am fost în mare formă. Putem mult mai mult, am demonstrat asta, sperăm data viitoare să obținem o victorie.”

sursă: hcdobrogeasud.ro