Favoritele s-au impus în meciurile de joi!

0
1950

N-a fost loc de surpriză în meciurile de joi din Liga Zimbrilor. Steaua și-a recăpătat poziția de lider pe care o pierduse pentru o zi în fața Turzii, la capătul unei partide care a fost în pericol să nu înceapă.

Ambulanța a ajuns la limită la Sala Sporturilor din Chiajna pentru partida intre CSA Steaua București și CSM Focșani, câștigată de gazde cu 28-23. Steliștii au revenit pe primul loc în clasamentul Ligii Zimbrilor și s-au desprins totodată la patru puncte de rivala Dinamo.

CSM București a câștigat pe terenul lui Minaur trei puncte de care avea mare nevoie. Antonio Garcia Robledo a făcut cel mai bun joc de la transferul în România, reușind să marcheze de zece ori în victoria bucureștenilor la Baia Mare cu 28-21.

Andrei Grasu a revenit pe terenul de joc după o pauză de opt luni de zile în victoria echipei sale, Dunărea Călărași, cu 33-29 în fața Sucevei. Fostul golgheter al Ligii Naționale chiar a marcat un gol într-un meci pe care Dunărea l-a controlat.

Timișoara n-a avut emoții la Făgăraș, deși diferența de la final a fost de doar două goluri. Krsto Milosevic a făcut un nou meci bun pentru alb-violeți, la fel ca și cu Odorhei, iar Poli a plecat cu toate punctele de pe terenul unei formații destul de incomode. Bănățenii au avut totuși puține emoții pe final, deoarece gazdele s-au apropiat la două lungimi de la 12-19.

HC Odorhei n-a avut nici cea mai mică problemă în a învinge pe Poli Iași. Băieții lui Dragan Djukic s-au desprins rapid pe tabelă, au condus la zece goluri la pauză și stabilit cea mai clară victorie a sezonului, 39-20.