Energia leagă victoriile

2
1360

energia-suceava 14-15 cupaEnergia a obținut a treia victorie consecutivă, 23-22 cu Potaissa Turda, într-un meci echilibrat, care a ținut publicul prezent cu sufletul la gura până la final. În urma acestui succes, gorjenii părăsesc ultimul loc al clasamentului.

Cu Dragnea și Apolzan reveniți în echipă, însă doar primul utilizat, Energia a trecut de Potaissa Turda și își păstrează seria invincibilă de pe teren propriu în fața ardelenilor. S-a mers cap la cap aproape 20 de minute, după care oaspeții, prin Pavel și Adomnicăi, au dus scorul la 6-8. Diferența avea să crească până la patru goluri, 8-12, stabilită de Cîmpan în minutul 24, dar Energia a revenit în final de repriză și a intrat la cabine cu un deficit de două goluri, 12-14.

Paradele lui Apolzan au făcut ca gorjenii să revină în avantaj, în minutul 35, prin reușita lui Stankevicius, iar două minute mai târziu Enache făcea ca tabela să indice 17-15 în favoarea gazdelor. Potaissa a replicat și a egalat prin Alisie și Adomnicăi și s-a mers din nou cap la cap până la scorul de 19-19. Din acel moment, elevii lui Andrieș n-au primit gol timp de cinci minute și s-au distanțat la 22-19, dar finalul a fost incendiar. Potaissa a mai egalat o dată, la 22, dar Dinescu și-a readus echipa în avantaj, cu un minut înainte de final. Turdenii n-au reușit să înscrie la ultimul atac, astfel că Energia obține a treia victorie a sezonului și părăsește ultimul loc al clasamentului.

Energia Pandurii Tg. Jiu-Potaissa Turda 23-22 (12-10)
Energia: Antonaru, Șelaru (portari), Dragnea 4 goluri, Sifre 4, Enache 4, Stankevicius 4, Acatrinei 4, Dinescu 3, Popescu, Ilieș, Giotoiu, Rodrigues
Potaissa: Varo, Szopka (portari), Cîmpan 4 goluri, Marian 3, Adomnicăi 3, Lazăr 3, Cîntec 2, Dediu 2, Alisie 2, Pavel 2, Liberț 1, Rogoz, Ignat, Savic
Aruncări de la 7m: 2/0, respectiv 3/1
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.