Dunărea Călărași învinge campioana, CSM București revine pe primul loc!

0
173

Ziua de luni a programat două meciuri extrem de importante în Liga Zimbrilor, CSM București-Poli Timișoara, formații aflate pe podium, și Dunărea Călărași-Dinamo București. Gazdele au ieșit învingătoare în ambele întâlniri.

Băieții antrenați de Paulo Pereira au dat uitării rapid înfrângerea de la Constanța și au învins pe Poli Timișoara, într-un meci din etapa a 12-a, cu 22-20. În meciul disputat luni după-amiază, „tigrii” s-au aflat la conducere aproape în permanență, dar au trebuit să muncească din greu pentru a obține cele trei puncte. A fost o dispută în care defensivele au dus greul și în care ambele formații și-au împărțit momentele de dominare. S-a ajuns astfel la un final dramatic, deși CSM București a condus pe parcursul părții a doua cu patru goluri, 16-12 și 20-16. Bănățenii au egalat la 20 după ce handbaliștii bucureșteni nu au găsit drumul către gol timp de opt minute, moment în care Paulo Pereira a început să riște. Folosind șapte jucători de câmp pe faza ofensivă, CSM București a marcat de două ori în final, prin Chike Onyejekwe și Ionuț Ramba, iar „tigrii” își trec astfel în cont o victorie extrem de prețioasă.

La Călărași, Dunărea a profitat de oboseala campioanei și s-a impus cu 33-29 pe teren propriu. A fost o victorie meritată a băieților lui Sergei Bebeshko, au condus pe întreaga perioadă a partidei, cu câteva mici excepții în repriza a doua când Dinamo a reușit să egaleze. Cu nouă goluri, Dragoș Hanțaru a fost cel mai bun marcator al disputei.