Dunărea Călărași a făcut un pas imens spre locul opt! Poli a obținut matematic calificarea în play-off, victorii importante pentru Turda și Vaslui! Aihan Omer a debutat cu o victorie pe banca lui Dobrogea Sud Constanța

0
5003

Etapa a 24-a a Ligii Naționale a debutat vineri și a continuat astăzi. Cel mai important meci al etapei a avut loc la Călărași, unde Dunărea a trecut de Steaua, scor 29-26 (14-11), și are șanse mari de a merge în play-off cu această victorie.

În primul meci al etapei, Turda a câștigat la Suceava cu 24-23 și a mai făcut un pas spre locul secund la finalul sezonului regular. Tot cu 24-23 s-a impus și HC Vaslui în fața Focșaniului, dar mult mai dramatic: oaspeții conduceau cu 22-18 în minutul 49 și cu 23-21 în minutul 57, iar elevii lui Sandu Iacob au avut puterea de a întoarce rezultatul.

Aihan Omer a debutat cu o victorie pe banca lui HC Dobrogea Sud Constanța, 37-26 în fața ultimei clasate CSM Satu Mare. Fostul selecționer a revenit astfel după 11 ani pe litoral.

Poli Timișoara a obținut matematic biletele pentru play-off după victoria de la Făgăraș, scor 28-25. Sârbul Filip Marjanovic a fost cel mai bun marcator al întâlnirii, cu zece reușite.