Dunărea Brăila, primul lider

0
346

braila-muresul 14-15Dunărea Brăila a debutat cu un succes categoric în noul sezon competițional, 36-23, în fața nou-promovatei SC Mureșul Tg. Mureș. Grație acestui succes, echipa Alexandrinei Soare este primul lider al Ligii Naționale.

Oaspetele au rezistat doar până la scorul de 5-5, după care Dunărea, cu Ramona Farcău în zi excelentă, s-a desprins decisiv. Până la pauză, diferența a ajuns la cinci goluri, pentru ca în actul secund ecartul dintre cele două echipe să crească. După expirarea celor 60 de minute, tabela indica un categoric 36-23, însă în condițiile în care de la Dunărea a lipsit Irina Tomuleanu, iar de la Mureșul Larisa Comșa, Ana-Maria Lazăr și cele două străine, Nadica Trajkovska și Savica Mrkik.

HC Dunărea Brăila-SC Mureșul Tg. Mureș 36-23 (15-10)
HC Dunărea: Farcău 12 goluri, Moldovan 7, Horjea 4, Czeczi 3, Ganichkina 3, Perianu 3, Gheorghe 1, Irimia 1, Safta, Boldyreva 1
SC Mureșul: Moloci 7 goluri, Tamaș 5, Klimek 4, Bodor 3, Pop 2, Bucin 1, Rad 1

sursă foto: infobraila.ro