Dinamo trece ușor de Suceava

1
425

dinamo-odorhei diawDupă succesul important din etapa trecută, de pe terenul CSM-ului, Dinamo a bifat alte trei puncte în cursa de urmărire a liderului. Echipa din Ștefan cel Mare n-a avut emoții prea mari cu Suceava, adversara de ieri, pe care a învins-o cu 31-22.

Dacă în tur meciul nu s-a disputat, Dinamo câștigând cu 10-0 la masa verde, de data aceasta cele două formații s-au întâlnit pe teren. „Câinii” s-au impus cu 31-22, deși au avut 20 de minute destul de dificile cu studenții lui Petru Ghervan și Răzvan Bernicu.

Suceava a rezistat timp de 20 de minute așadar pe terenul lui Dinamo, timp în care a și condus, 6-4 și 7-5. Din acel moment Dinamo a apăsat pe accelerație și jocul a curs într-o singură direcție, iar ecartul a crescut odată cu timpul. La pauză, gazdele conduceau cu 14-10, în timp ce Diaw, cu patru minute înainte de final, stabilea cea mai mare diferență a meciului, de zece goluri: 30-20. În cele din urmă, Dinamo s-a impus cu 31-22, un succes facil, ce o urcă, cel puțin o zi, pe poziția secundă a clasamentului.

Dinamo București-CSU Suceava 31-22 (14-10)
Dinamo București: Diaw 10 goluri, Băluț 7, Chiruț 3, Ragot 2, Manea 2, Vrankovic 2, Răpciugă 1, Asoltanei 1, Mironescu 1, Nițu 1, Mocanu 1
CSU Suceava: Burlacu 8 goluri, Târzioru 5, Gavrilovic 4, Petrea 2, Bursuc 2, Trifkovic 1